Wiedz, o co prosisz — Słownik technologii internetowych

Wiedz, o co prosisz — Słownik technologii internetowych

W biznesie dobry kontakt i zrozumienie to podstawy dla owocnej współpracy. Dla osób, które nie mają zbyt wiele do czynienia z internetem, przygotowaliśmy mały słowniczek terminów z dziedziny technologii informacyjnych, w szczególności z obszaru stron i aplikacji www.

Domena — W uproszczeniu adres internetowy strony — składa się z nazwy strony (np. aircode) oraz końcówki wskazującej na kraj lub tematykę strony (np. .pl = Polska).

Przykłady:

  • aircode.pl
  • google.com
  • bezpieczenstwo.blog

Serwer — Maszyna przechowująca pliki i oprogramowanie. Serwerem może być Twój komputer — oczywiście po odpowiedniej konfiguracji.

Hosting — Usługa udostępnienia części zasobów serwera na potrzeby uruchomienia strony internetowej.

Zatem, aby umieścić naszą stronę w internecie, potrzebujemy domeny i hostingu.

Projekt graficzny — Projekt strony internetowej w formie grafiki, przygotowywany i weryfikowany przed rozpoczęciem kodowania i wdrażania na serwer.

System zarządzania treścią (CMS) – Aplikacja pozwalająca zarządzać stroną internetową bez potrzeby znajomości języków programowania.

Strona responsywna (responsive web design) – Strona internetowa, która dostosowuje się do ekranu urządzenia użytkownika, oraz do jego potrzeb i zachowania.

Wyszukiwarka internetowa – Klienci docierają do Twojej strony, bezpośrednio wpisując jej adres (domenę) lub poprzez wyszukiwarkę. Najpopularniejszą wyszukiwarką jest Google (www.google.pl).

Pozycjonowanie – Działania mające na celu promocję witryny w wynikach wyszukiwarek internetowych. Im wyższa pozycja na stronach Google, tym więcej potencjalnych klientów do nas dotrze. Na pozycję wpływa wiele czynników, między innymi: ilość odnośników do naszej domeny, jakość wykonania witryny, jej wiek, oraz konkurencja.

Słowa kluczowe – Frazy, których użytkownicy używają w celu znalezienia Twojej firmy, np. „strony internetowe radom”, „aircode radom”.