Ile kosztuje strona internetowa?

Ile kosztuje strona internetowa?

Bez strony internetowej ani rusz. To po prostu wymóg dzisiejszych czasów i niemądrze jest pozostawać ze swoim biznesem w trybie „offline”. To właśnie w sieci szukamy nowego samochodu, nowej pracy, usług. Dla niektórych nie istniejemy, jeśli nie można znaleźć naszej działalności w internecie.

Być może planujesz stworzenie strony internetowej dla swojej firmy albo już ją posiadasz i zastanawiasz się, czy nie przepłacasz za usługi. Ten artykuł jest dla Ciebie.

Zacznijmy od ważniejszej i droższej części inwestycji we własną stronę WWW – czyli kosztów jej utworzenia.

Ile kosztuje stworzenie strony WWW?

Pierwszy czynnik, który dyktuje cenę to oczywiście wykonawca, jego oferta, profesjonalizm i umiejętności. Być może spotkałeś się już z ogłoszeniami z rodzaju „Strona internetowa dla Twojej firmy za 100zł!”. To tak nie działa. Właściwie wykonana prosta witryna firmowa to proces trwający od 2 do 4 tygodni.

Przygotowanie projektu graficznego zwykle trwa od 1 do 2 tygodni. Projekt powinien być unikalny i utożsamiony z działalnością klienta. Ponadto klient ma w tym czasie możliwość dokonywania poprawek, co dodatkowo wydłuża proces projektowania.

Później następuje realizacja, czyli programowanie i instalacja witryny z uwzględnieniem aktualnych standardów, oraz optymalizacji. Na ten proces również poświęcamy od 1 do 2 tygodni.

Zatem wniosek nasuwa się sam – trudno, by strona internetowa mogła kosztować 100 zł.

Na cenę strony największy wpływ ma jej funkcjonalność. Strona może być statyczna – bez możliwości edycji lub dynamiczna – z podpiętym lub wykonanym na zamówienie panelem administracyjnym. Możemy wdrożyć system płatności lub blog firmowy, taki jak ten. To wydłuża czas realizacji, a więc podnosi koszty.

Jeśli nie zależy Ci na dedykowanym projekcie graficznym, strona może kosztować w granicach 200 – 600 zł netto.

Strona statyczna (bez możliwości edycji od strony panelu administracyjnego) to koszt ok. 500 – 1500 zł netto. Taka strona jest bardzo szybka i świetnie zoptymalizowana pod każdym względem.

Strona dynamiczna (z podpiętym panelem administracyjnym) to koszt ok. 1000 – 2500 zł netto. To wygodniejsza opcja – bez potrzeby znajomości programowania możemy edytować treści na naszej stronie. Na tej zasadzie buduje się większość stron firmowych.

Strona z dedykowanym panelem administracyjnym i złożoną funkcjonalnością może już kosztować ok. 1000 – 5000 zł netto. Koszt znacząco zwiększa się, jeśli zależy nam na dedykowanych rozwiązaniach, takich jak np. menedżer kontrahentów, czy system płatności. Może to być portal internetowy, serwis ogłoszeń, sklep internetowy. Czas realizacji takich projektów może już być liczony w miesiącach.

Koszty utrzymania strony internetowej

Na koszty utrzymania strony www składa się domena, serwer, oraz opcjonalnie marketing.

Domena internetowa to koszt ok. 50 – 200 zł netto rocznie, w zależności od nazwy.

Podobnie z ceną hostingu – jest to koszt ok. 100 – 300 zł netto rocznie w przypadku stron firmowych.

W Aircode oferujemy dla naszych klientów rok hostingu za darmo. Dokładny cennik znajdziesz tutaj: Hosting Aircode.

Marketing

Pozycjonowanie strony internetowej w wyszukiwarkach jest już droższym wydatkiem i może sięgać kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od konkurencyjności fraz.

Zapraszamy do kontaktu w celu przedstawienia szczegółowej wyceny wykonania Twojej witryny.